T : 0 232 445 95 83 / E-mail : info@izmev.org

Yönetim

Mezarlık düzenlemesi insanın ruhunun dinleneceği ve kaybettiklerimizin hatıralarının canlanacağı mekanlar olacak şekilde tasarlanmalı. Oturma grupları, yönlendirici ve tanıtıcı levhalar, aydınlatma tesisatları, otoparkları ile sosyal donatı alanları yaratmalı; mezarlıkları ürkütücü olmaktan çıkarmalıyız.

Mezarlıklar her inanç ve kültüre göre farklılıklar içerse de genel olarak bütün toplumlarda kaybedilen yakınlara ve defnedildikleri mekanlara saygı gösterilmektedir.

Günümüzde de kaybettiklerimize saygı bağlamında mezarlıklar temiz, bakımlı, iyi tasarlanmış bir mimariye, iyi düzenlenmiş bir peyzaja sahip ve ziyarete uygun kent mekanları olarak geliştirilmelidir.

Gidenler görmüştür, Avrupa'da mezarlıklar sadece bayramdan bayrama ziyaret edilen ve gömü yapılan yerler değil; ağaçları, kuşları ve tasarımı ile birer park ve bahçe gibidir. Mimari tarzları ve güzellikleri vardır. Hepsi özenle yapılmıştır; ona göre de bakımları sağlanır. Öyle ki içlerinde gezersiniz, kitabınızı okursunuz, saatlerce vakit geçirirsiniz, sanki birer sosyal yaşam merkezidir.

Ülkemizde çoğu mezar ve mezarlıklar, insanın içine girmeye korktuğu, yabani otlarla kaplı, bazı mezarların sınırları kaybolmuş, yazıları silinmiş, harabe durumdadır. Bizden evvel yaşamış atalarımızın son hatırası olan mezarlarına sahip çıkmak, gereken ilgiyi göstermek hepimizin görevi olmalıdır.

HUZURA SENDE KATIL
BİR BAĞIŞTA SEN YAP

Bağış Yap
ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ